Przesunięcie terminu rejestracji do konkursu International VELUX Award 2020

rejestracja do konkursu velux
Studenci architektury, którzy chcieliby wziąć udział w międzynarodowym konkursie International VELUX Award 2020, a nie zdążyli się zarejestrować, mają jeszcze na to czas. Termin rejestracji został bowiem przesunięty do 15 kwietnia. To IX edycja największego globalnego konkursu architektonicznego, który od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów.

Cieszy mnie fakt, że konkurs International VELUX Award spotyka się z dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów. Dostrzegają oni szansę na wyrażenie siebie, swoich pomysłów inspirowanych światłem dziennym, a także zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów. To ważny krok na ścieżce przyszłej kariery zawodowej

mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX
Po dokonaniu rejestracji studenci będą mieli czas do 15 czerwca na przesłanie swoich projektów. A prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W lipcu 2020 jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury. Wtedy jury złożone ze światowej sławy architektów wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych. W bieżącej edycji jury reprezentują: Odile Decq (Francja), Sebastián Adamo (Argentyna), Nóra Demeter (Stany Zjednoczone Ameryki), Juri Troy (Austria) oraz wiceprezes ds. globalnego zarządzania produktem w VELUX, Martin Pors Jepsen (Dania).
nagroda
Warto pamiętać o tym, że studenci mogą startować do rywalizacji indywidualnie lub w grupie, w której znajdują się osoby reprezentujące również inne kierunki. Kluczowe jest jednak posiadanie opiekuna naukowego.

Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów zarówno prestiż, jak i nagrody pieniężne. Nagroda główna w każdej z dwóch kategorii („Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”) to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

Konkurs jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodowa Unią Architektów (International Union of Architects, UIA). Urósł do rangi największego tego rodzaju globalnego wydarzenia dla studentów architektury. Od pierwszej edycji w 2004 roku, wzięło w nim udział około 12000 studentów z 59 krajów, którzy zgłosili ponad 5000 projektów.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com