Światło dzienne, energooszczędność i ekologia

Projekt nowej szkoły średniej w Klaus w Austrii powstał by zastąpić starą, istniejącą szkołę. Istotnymi wytycznymi dla projektantów z biura Dietrich | Untertrifaller były efektywność energetyczna, czas realizacji i ograniczony budżet. Budynek został zbudowany w zaledwie 18 miesięcy po wyłonieniu zwycięzcy konkursu. Na przyspieszenie harmonogramu i zoptymalizowanie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości projektu i wysokich standardów duży wpływ miały zwarta organizacja programu i prefabrykacja.

Zbudowana z drewna szkoła zużywa mniej niż 15 kWh/m² energii rocznie i jest pierwszą szkołą w Austrii, która spełnia surowe wytyczne kraju związkowego Vorarlberg dla domów pasywnych.

Szkoła średnia w Klaus - światło dzienne, energooszczędność, ekologia - piramidy
56 "świetlnych piramid" wpuszcza światło do sali

Koszty budowy nowej szkoły były tylko o 3% wyższe niż w przypadku standardowego projektu budowlanego, zaś koszty energii zostały zredukowane aż o 70% w porównaniu z budynkiem starej szkoły, przy zachowaniu komfortu wnętrz i dobrego klimatu wewnętrznego.

Projekt architektoniczny szkoły w Klaus łączy ekologię z oszczędnością energii, komfort użytkowników i klimat wnętrz oraz detal architektoniczny i doznania wzrokowe. Korzystającym z niego młodym ludziom sale lekcyjne i korytarze energooszczędnego drewnianego budynku zapewniają dużo swobody i optymalne doświetlenie światłem dziennym. Nową szkolę i wielofunkcyjną halę budowano w dwóch etapach w odstępie dziesięciu lat. Koncepcja przestrzenna budynku w kształcie litery L obejmuje trzy główne funkcje: szkoły, hali sportowej i biblioteki.

W drugiej fazie budowy w miejsce istniejącego obiektu sportowego dobudowano nowy obiekt sportowy. Do dwukondygnacyjnej hali sportowej i trzykondygnacyjnej części wielofunkcyjnej (w której znajdują się pomieszczenia do opieki dziennej, kluby i imprezy) można dojść z budynku szkoły przechodząc pod wyniesioną biblioteką, co pozwala na ochronę przed żywiołami.

Szkoła średnia w Klaus - światło dzienne, energooszczędność, ekologia - wygląd zewnętrzny
Wygląd zewnętrzny hali sportowej zmienia się wraz ze zmianą światła
Położona bezpośrednio przy głównej drodze szkoła wymagała mocnej i przejrzystej konstrukcji budynku, która stanowi punkt orientacyjny. Budynek w kształcie litery L jest nieco odsunięty od ulicy, a jego szeroka południowa elewacja wyznacza dziedziniec. Dwukondygnacyjne przeszklone skrzydło łączące izoluje akustycznie sale lekcyjne i plac zabaw. Od strony ulicy budynek zamyka pełna ściana z drewnianą okładziną, ale wewnętrzne przestrzenie pozwalają na niezakłócony dopływ światła dziennego i widok nieba.
Szkoła średnia w Klaus - światło dzienne, energooszczędność, ekologia - hala sportowa
Światło dzienne wpadające do hali sportowej
Szkoła średnia w Klaus - różnice doświetlenia
Różnice doświetlenia wnętrz w zależności od pory dnia i pory roku
Nad halą ruszt z dźwigarów z drewna klejonego podtrzymuje dach i jednocześnie przepuszcza światło dzienne. Pomiędzy kasetonami dachowymi architekci wstawili 56 „piramid światła dziennego” wykonanych ze sklejki brzozowej, z których każda ma u góry okno VELUX do płaskiego dachu.
Szkoła średnia w Klaus - światło dzienne, energooszczędność, ekologia - plan
Sąsiadujące ze sobą piramidy mają różne przekroje, dzięki czemu światło dzienne jest równomiernie rozprowadzane w całej hali, niezależnie od tego, gdzie na niebie znajduje się słońce. Niektóre okna VELUX do dachu płaskiego można otwierać elektrycznie, co czyni je istotnym elementem projektu wentylacji budynku.
Szkoła średnia w Klaus - światło dzienne, energooszczędność, ekologia - sufit

Innowacyjność obiektu i wyjątkowy klimat przestrzeni wewnętrznych został doceniony i architekci zdobyli nagrody: National Award for Architecture and Sustainability, Timber Construction Award Vorarlberg i Energy Globe Vorarlberg.

Adres: Treietstrasse 17, Klaus, Austria
Klient: Miasto Klaus
Biuro projektowe: Dietrich | Untertrifaller, Bregenz
Analizy światło dziennego: teamgmi, Schaan