{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
plan zagospodarowania terenu
Architekt: Michael Nöbauer

We wsi Schrems, w sąsiedztwie łaźni błotnej, stoi drewniany dom - jego skromna fasada od strony ulicy, pasująca do sąsiednich domów, nie zdradza skomplikowanych przestrzeni budynku. Klientka, która po latach życia za granicą wróciła do rodzinnej wioski w Austrii, marzyła o miejscu, w którym mogłaby cieszyć się emeryturą.

 
 

Aby spełnić życzenie klientki dotyczące skośnego dachu, a jednocześnie aktywnie wykorzystać przestrzeń pod nim, architekt Michael Nöbauer wpadł na pomysł stworzenia galerii na pierwszym piętrze. Projekt ten zawiera wielofunkcyjną przestrzeń, w której można wyeksponować obrazy właścicielki, wykorzystać ją jako kącik biblioteczny lub prowizoryczne miejsce do spania dla gości. Funkcjonalna kuchnia schowana jest pod schodami prowadzącymi na górny poziom. Ponieważ właścicielka nie gotuje regularnie, ale potrzebuje wystarczająco dużo miejsca na kolacje z przyjaciółmi, Michael Nöbauer wpadł na pomysł dodatkowego blatu wysuwanego spod schodów. Zaprojektował również wszystkie wbudowane drewniane ławy, półki i szafki, starannie dobierając każdy element wyposażenia.

Dom jednorodzinny w Schrems z oknami dachowymi VELUX Architekt: Michael Nöbauer; Zdjęcia: Patricia Weisskirchner

Michael Nöbauer

Architekt

Firma VELUX nie tylko gwarantuje najwyższą jakość produktów, ale także zapewnia narzędzia pomagające klientom zrozumieć zalety okien dachowych. Program do wizualizacji VELUX Daylight Visualizer, pozwala porównać rozkład światła dziennego w pomieszczeniu z oknem dachowym i bez niego oraz zobaczyć piękno światła wpadającego z góry.

Architekt: Michael Nöbauer; Zdjęcia: Patricia Weisskirchner

Michael Nöbauer pracował z firmą VELUX przy poprzednich projektach i doskonale zdaje sobie sprawę z zalet tej współpracy. Często pokazuje on klientom swoje realizacje w pobliskich domach z oknami dachowymi, otwierając i zamykając rolety, aby udowodnić, że światło dzienne znacznie poprawia atmosferę w pomieszczeniu.

Aby uzyskać bardziej precyzyjny obraz projektu w fazie planowania, korzysta z narzędzia do symulacji i analizy natężenia światła dziennego, oferowanego przez VELUX. Jego zdaniem, wizualizacja to lepszy argument w dialogu z klientem niż zwykła wymiana opinii. Diagramy rozkładu światła dziennego omawia również z klientami z technologicznym zacięciem: zawsze są oni zaskoczeni tym, jak ciemne są przeciętne pomieszczenia.

Okna dachowe pozwalają na zachowanie pełnej prywatności i zapewniają ciągle zmieniającą się grę słońca w pomieszczeniach. We wnętrzu tego domu zapomina się o sąsiednich budynkach i koncentruje na ogrodzie, który przypomina las.

 
 

Grafika

Architekt: Michael Nöbauer; Zdjęcia: Patricia Weisskirchner

Budynek znajduje się blisko ulicy na szczycie pochyłej działki. Szerokie schody łączą dom z ogrodem i ścieżką prowadzącą bezpośrednio do łaźni błotnej. Wszystkie istniejące drzewa zostały zachowane. Szacunek dla natury to znak rozpoznawczy projektów Nöbauera: drzewa i pochyły teren pozostały nienaruszone, a materiały użyte do budowy pochodziły od lokalnych dostawców. Bloki granitowe wykorzystane na podwórzu i blacie kuchni pochodziły z pobliskiego kamieniołomu, a wszystkie elementy drewniane, w tym modrzewiowe gonty użyte na elewację, dostarczyli miejscowi stolarze pracujący z drewnem z regionu.

Produkty VELUX zastosowane w tym projekcie
Okno dachowe VELUX (GGL)
Informacje o produkcie
Elektryczne okna VELUX (GGL)
Informacje o produkcie

Informacje o projekcie

Projekt: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Schrems, Austria 
Architekt: Architekt DI Michael Nöbauer 
Rok: 2019
Zdjęcia: Patrica Weisskirchner